YARIŞLAR

5.Ayak


Trofemizin 5. ayağında maalesef hava şartları yarış yapılmasına izin vermedi. Yine de tüm dostlarımız oradaydı. Bu son ayağın öyküsünü Seden Erdi'nin güzel kaleminden okuyalım

 

ÇEŞME'DE DOSTLUK KAZANDI

Yazı ve fotoğraflar : Seden Erdi

Çeşme parkurunda 7 Ekim'de başlayan EAYK&ICYC 2017 Izmir Sonbahar Trofesi; yarış yapılamasa da 16-17 Aralık tarihlerindeki 5. ayakla son buldu.

Cumartesi günü brifingde karada tehir kararı alan komite, parkur hakemleri ölçtükleri güneyli rüzgar 25 knotın altına düşmeyip, hava sağanaklarda da 32 knota kadar ulaşınca 12:35'de start düdüğü yerine " Ap altı Aydın" toka edildiği anonsunu duyurdu telsizlerinden. Biraz karada biraz pontonda bağlı teknelerde zaman geçirip koyu sohbetlere dalan yelkenciler akşam üzeri Marina Yat Kulüp'te 4. ayak ödül töreni için biraraya geldiler. 4. ayak ödülleri dışında bu kez özel ödüller de vardı. Allegro teknesinde destek sınıfında yarışan "ihtiyar delikanlı" Altay Çizgenakat En Kıdemli Yelkenci ödülünü IC Çeşme Marina'nin genç yüzü Didem Denizeri'nden alırken "Daha alacak cok kupamız var" mesajıyla tüm yelkencilerin haklı alkışını aldı. Behlül Usluoğlu ise; her ne kadar "odun kategorisinde yarışıyorum" dese de ahşap kayıkların en güzel fotoğraf verenlerinden Auriga ile Klasik Tekne dalında ödül aldı. Trofenin En Centilmen Teknesi ödülünü iki ekip paylaştı, Meltemi ve Cape Town.. Son özel ödül de Gezgin Yarışçı kategorisinde Gia teknesinin oldu.

Geç saatlere kadar kutlamalara devam eden yelkencilere sabah yine güneyli hava günaydin dedi. "Gece yağan sağanak yağmur pazar günü yarıştırır bizi" hevesi de kursaklarda kaldı. Brifing sonrası aynı tehir bayrağı aynı direğe yine karada toka edildi. Parkur hakemleri saat 11:00 sularında fenere yakın noktalarda 25-32 knot arası değişkenlik gösteren rüzgarı, saat 12: 00 sularında bu kez ortalama 28, sağanaklarda 36 knot ölçünce "Ap altı Aydın" direğe toka edilmekten kurtulamadı.

Saat 15:00'de Marina Yat Kulüp bahçesinde trofe ödülleri için toplanıldığında mangal yakılmış orkinoslar ateşin üzerinde cız etmeye başlamıştı. Afiyetle ve keyifle yenen balıkların ardından Sonbahar Trofesi Overall Kupaları sahipleriyle buluştu. IRC 1 sınıfında Boreas, IRC 2 sınıfında Arnes, IRC 3 sınıfında Goodday Sunshine, IRC 4 sınıfında VMG, IRC 5 sınıfında Fermer ve Destek sınıfında ise Duygu 7 teknesi birinciliklerini tüm katılan dostlarla kutladı.

IRC 2 sınıfında birinciliği alan Arnes podyuma çıkarken, tüm trofe boyunca kapışan rakibi Ladies First teknesinin cevval çifti Canan ve Fatih Aydemir'in, Arnes ekibini şampanyayla kutlaması Çeşme parkurundaki rekabetin altında aslında çok sağlam dostluklar olduğunun bir ifadesiydi.

Trofenin son ayağında dünya denizlerini dört kez fetheden Ekber Levent'i de konuk eden EAYK Komodoru Akif Sezer'in "Kış Trofesinde görüşmek üzere" temennesiyle kapanan Sonbahar Trofesi'nin ardından; Çeşme Marina & EAYK olarak düzenlenecek Kış Trofesi 27-28 Ocak 2018 tarihindeki ilk ayakla başlayacak.

Çetin Kent'in dediği gibi " Birlikte güçlüyüz.."

Maviyle kalın..

Paylaş
EGE AÇIKDENİZ YAT KULÜBÜ | IC Çeşme Marina Yatırım Turizm ve İşletmeleri A.Ş. 1016 Sok. No: 2/24, 35930 ÇEŞME/İzmir | +90 533 234 63 24