HAKKIMIZDA

EAYK Hakkında


1999 yılında Çeşme Festivali sırasında bir yat yarışı sonucunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) kurulması fikri ortaya çıkmış ve kulüp 2000 yılında, Egeli denizseverler, Çeşme'de bağlı yelkenli ve motoryat sahiplerinin de katılımı ile Çeşme'de kurulmuştur.

 

Aynı yıl Türkiye Yelken Federasyonu'na bağlı olarak yarış faaliyetlerine yönelen kulüp 2001 yılında 10 yat yarışı düzenleyerek önemli bir çıkış yapmıştır. Nisan 2002 tarihli Genel Kurulunda alınan karar doğrultusunda, gerek kulüp merkezinin Çeşme'den İzmir'e taşınması, gerekse de Yönetim Kuruluna uygun yerlerde şube açma yetkisi verilmesi ile isminin getirdiği gibi bundan böyle Ege'nin kulübü olma yolunda ilk adımlar atılmıştır.

 

Uzun yıllar İzmir’ de faaliyet gösteren Kulüp İzmir Körfezinde yarışlar düzenlemiştir. İzmir Körfezinde marina ve altyapı imkanının olmaması daha fazla etkinlik yapılmasına müsaade etmemiştir. İzmir merkezde yegane mekan Levent Marina’ nın elverişsiz koşullarının ardından Kulüp 2011 yılında Sığacık’a taşınmıştır. Sığacık’ ta Teos Marina’ nın tahsis ettiği Kulüp Binasında faaliyetlerini yürütmüş ve Sığacık Körfezinde yat yarışları düzenlemiştir.

 

2014 Yılında "İzmir Denizlerinde Güçbirliği" sloganıyla İzmirli yat kulüpleri ve marinaların birlikteliği sağlanmış ve ortak yarış programı düzenlenmiştir. Bu bağlamada Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), International Çeşme Yacht Club (ICYC), Urla Yat Kulübü (URİYAT), Teos Marina, Çeşme Marina müştereken 2014 Yılı İzmir Yat Yarışları Programını hayata geçirmiştir.

 

İzmirli yarışçılar daha yüksek bir katılımla bu ortak yarış programını izleyecekler. Bu yarışlarımıza Türkiye’ nin diğer bölgelerinden ve özellikle Ankara Yelken Kulübünden, Kuşadası Yat Kulübünden katılımlar olmaktadır. 2014 yılında Yunanistan’ dan güçlü bir yarış ekibi İzmir Trofesine katılmıştır. Böylece İzmir denizcilik dünyasında gücünü ve ağırlığını hissettiren bir merkez haline gelmektedir.

 

EAYK merkezini  2016  yılında nihai yeri olan Çeşme Marinaya taşımış ve faaliyetlerini orada sürdürmektedir.

EGE AÇIKDENİZ YAT KULÜBÜ | IC Çeşme Marina Yatırım Turizm ve İşletmeleri A.Ş. 1016 Sok. No: 2/24, 35930 ÇEŞME/İzmir | +90 533 234 63 24